Ügyfélvélemény - SZBK GMÜSZ

„A Szegedi Biológiai Kutatóközpont (SZBK) vezetése az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) irányító szerv stratégiájának iránymutatását követve indította el a teljesítményértékelés rendszerének átalakítását még 2020-ban.

A kutatást végző munkavállalók teljesítménye objektíven mérhető, azonban a nem kutatói állomány esetében egyéb teljesítményértékelési módszer felé kellett elmozdulnunk. Ennek érdekében egy kompetencia alapú teljesítményértékelési rendszert (TÉR) alakítottunk ki. A TÉR jól alkalmazható a nagyon különböző (nem kutatói) munkavállalókra és munkaköreikre, feladataikra egyaránt, biztosítva a sokszínűség (a kompetenciák előzetes definiálásával) kezelhetőségének a lehetőségét.

A teljesítményértékelési rendszer kialakítására és lebonyolítására egy profi céget bíztunk meg, mivel intézetünkben erre sem elegendő kapacitás, sem megfelelő szakember nem állt rendelkezésre. A pályáztatás során egy nagy múlttal rendelkező céget választottunk (a Qualitas T&G Tanácsadó és Szolgáltató Kft.), akinek magas színvonalú szolgáltatásával teljes mértékben elégedettek voltunk.

2022-ben megtörtént a rendszer visszamérése, azaz egy újabb teljesítményértékelés elvégzése a TÉR rendszerrel.

A visszamérés kezdetekor a korábbi mérési rendszert csiszoltuk tovább, beépítve a 2020-as év tapasztalatait. A rendszerhez alapvetően nem kellett hozzá nyúlni, tökéletesen működött, csak a felmérés kérdéseinek megfogalmazásában végeztünk apró módosítást. A cég a munkavállalóinknak is adott egy tájékoztatást, melyről minden szinten pozitív visszajelzést kaptam: „nagyon hasznos volt”, „érthető volt”, „nagy szükség volt rá”. A cég hatékonyságának köszönhetően kevesebb, mint két hónap alatt lezajlott a teljes felmérés, és a végén egy rendkívül részletes, több száz oldalas összegzést kaptunk kézhez.

A cég bonyolította le teljes egészében az online kérdőívek kiküldését, kiértékelését, és végül egy olyan anyagot adtak át részünkre, amely minden célra 100%-osan hasznosítható (teljesítményelvű bérezés, fejlesztési irányok meghatározása, feladatkiosztás, kompetencia-fejlesztési javaslatok alapján képzések, tanfolyamok stb.). Kaptunk egy összehasonlítást is az előző méréshez, statisztikai kimutatásokkal és szöveges értékeléssel. A cég minden mozzanatnál maximálisan figyelembe vette kívánságainkat, és teljesítette a munka során felmerülő kéréseinket és igényeinket

A TÉR eredményeként megkaptuk a személyes és a szervezeti szintű fejlődési irányvonalakat, megfogalmazódtak a továbbképzésekre, tréningen való részvételre való igények, kialakult egy olyan fejlődés, ami a teljes kutatóközpont érdekét szolgálja.

A megkapott értékelések kézhezvétele után a személyes interjúkat is elkezdtük, amelyek során látható, hogy a munkatársak ezt nem egy egyszeri, próba dolognak tartják, hanem hasznos, állandó, fejlődést elősegítő eszköznek tekintik.

Mindenképp hasznos a visszamérés, hogy láthassuk a fejlődést, hogy az életünk része legyen az értékelés, és megmaradunk ennél a jól kialakított rendszernél!”